اردوغان رئیس جمهور ترکیه روز جمعه از اولین خودروی ملی این کشور به نام توگ TOGG رونمایی کرد. گفته می شود که این خودرو بر اساس به روزترین استانداردهای روز دنیا ساخته شده و در سه نسخه بنزینی، هیبریدی و برقی آماده عرضه به بازار است و ترکیه قصد دارد 175 هزار دستگاه از این خودروی برقی را در سال تولید کند. حال سئوالی که مطرح می شود این است که چرا صنعت خودروسازی کشور نتوانسته به چنین دستاوردی برسد و تنها افتخار این روزهای مدیران خودروسازی کشور داخلی سازی محصولات قدیمی بازار است.
به گزارش فرارو، پیش بینی می‌شود این پروژه ظرف ۱۳ سال ۲۲ میلیارد لیره (۳.۷ میلیارد دلار) هزینه داشته باشد. این طرح یکی از اهداف قدیمی رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه و حزب حاکم عدالت و توسعه به منظور به نمایش گذاشتن افزایش قدرت اقتصادی این کشور بوده است.

همکاری با شرکت های معتبر جهان
فربد زاوه کارشناس صنعت خودرو درباره ساخت خودروی ملی ترکیه گفت: ترکیه در صنعت خودروسازی از ما خیلی جلوتر است. این خودرو طراحی خود ترک ها بوده، اما شرکت های معتبری مانند ولئو فرانسه، پنین فارینا ایتالیا و بوش آلمان در طراحی این خودرو همکاری کرده اند. این خودرو هیچ مشابهی ندارد و صفر تا صد آن توسط خود ترک ها طراحی وساخته شده است. ترک ها مدتی نیز مانند ما به دنبال بازار بسته، خودکفایی و استفاده از ابزار تعرفه بودند، اما در سال 2001 با تغییر نگرش باعث دگرگونی وضعیت خود شدند و توانستند شرکت های معتبر را به بازار خود بکشند.

 
اولین خودروی ملی ترکیه
 

این کارشناس با بیان اینکه در حال حاضر شرکت‌های معتبری همچون هیوندایی، فیات، فولکس واگن و... در ترکیه خط تولید دارند، گفت: اگر آن‌ها به مانند ما با توجیه بازار داخل خود را از میلیارد‌ها دلار بازار‌های جهانی محروم می‌کردند، الان چنین خودرویی نداشتند، از سویی اشتباه ما در کشور است که بازار داخل را چسبیده‌ایم و خود را از تمام دنیا محروم کرده‌ایم، خودمان را سرگرم صرفه‌جویی ۲ میلیون، ۵ میلیون یورویی‌کرده‌ایم غافل از اینکه قافیه بازی را در جای دیگری باخته‌ایم.
زاوه با اشاره به اینکه نگاه حاکم بر صنعت خودرو کشور در 6 دهه گذشته غلط بوده و باعث وارد شدن زیان هنگفت به صنعت خودرو کشور شده، ادامه داد: کشورهای مانند مالزی و ترکیه در صنعت خودرو بسیار پیشرفت کردند، اما دغدغه مدیران خودروسازی ما داخلی سازی قطعات خودروهایی از رده خارج است و مردم نیز مجبورند تا 10 سال آینده از این خودروها استفاده کنند.
وی در ادمه بیان داشت: تا زمانی که صنعت خودرو در اختیار دولت باشد و در آن اعمال قدرت کند وضعیت صنعت خودرو کشور همین خواهد بود، بنابراین نباید انتظار داشت که این وضعیت در این شرایط بهتر شود.
برای تحول صنعت خودرو، تغییر در سیاست گذاری ها ضروری است
این کارشناس صنعت خودرو در ادامه درباره سیاست گذاری های صنعت خودرو کشور گفت: خصوصی سازی هایی که در کشور از آن گفته می شود مشکلی از خودروسازان حل نمی کند. این موضوع در موارد مختلف و در صنایع دیگر مشاهده شده است. در صنعت خودرو نیز گروه بهمن به اصطلاح خصوصی شد، اما پس از آن تغییر محسوسی در این شرکت رخ نداده و محصول جدیدی به بازار عرضه نشده است.

 

 

 

 

 

 

 

 

اولین خودروی ملی ترکیه


وی با اشاره به اینکه خصوصی‌سازی به معنای این است که دولت پای خود را از صنعت خودرو بیرون بکشد، گفت: در صورتی که این چنین نشود، صنعت خودرو راه به جایی نخواهد برد، از سویی باید دیوار تعرفه‌ای برداشته شود و رقابت کامل بین خودروسازان داخلی و خارجی شکل بگیرد، تا هم قیمت محصولات اقتصادی و رقابتی شود و هم محصولات قابل اعتناء و با کیفیت به تولید برسد.
زاوه با بیان اینکه با روی کار آمدن اردوغان دیوارهای تعرفه ای برداشته شده است و برای ورود خودرو به ترکیه تعرفه ای وجود ندارد، ادامه داد: تنها برای شماره گذاری فارغ از اینکه خودرو ساخت کجاست، بر اساس میزان مصرف سوخت و حجم موتور عوارض سنگین دریافت می شود.
وی افزود: دولت اردوغان در صنعت‌ خودروی ترکیه هیچ‌گونه نقش و دخالتی ندارد و شرکت‌های ترک از طرق "جوینت‌ ونچری" که با شرکای جهانی خود ایجاد کردند، برای ترکیه ارز آوری می‌کنند، از سویی به دلیل اینکه اقتصاد ترکیه غیر نفتی است، اردوغان برای اداره کشور نیاز به ارز دارد و از طریق باز گذاشتن فضا در صنایع مختلف مشاهده می‌کنید که این کشور سالیانه چه مبلغ هنگفتی را به دست می‌آورد.

"جوینت ونچر" به نوعی از همکاری تجاری اطلاق می‌شود که طی آن طرفین، مدیریت فعالیت خاصی را به نحو مشترک به عهده می‌گیرند و در سود و زیان حاصله شریک می‌شوند.